W jaki sposób uczyć dzieci języków obcych?

Nauka języków obcych często oferowana jest już w przedszkolach. Dzięki temu, że maluch już od najmłodszych lat ma styczność z obcym językiem, ma możliwość biegłego posługiwania się nim w późniejszym okresie. Znajomość języków obcych jest niemal standardem. Coraz częściej wymaga się, żeby znać przynajmniej dwa języki obce.

Popularne stają się także rzadkie języki obce, jak np. litewski czy czeski. Warto zatem, żeby dziecko szybko zaczęło uczyć się języków. Tradycyjna nauka słówek może być dla dziecka męcząca, a co najważniejsze – nudna.

Dziecko powinno być zachęcone do nauki tak, by same dążyło do tego, aby poznać jak najwięcej wyrażeń. Z tego powodu najlepszą nauką jest nauka przez zabawę. W przedszkolu może odbywać się to poprzez gry i zabawy. Dzieci chętnie będą śpiewać piosenki w języku obcym.

Przydatne będą także kolorowanki, które podpisane będą obcymi słówkami. Uczenie przez zabawę uznawane jest za jedne z najskuteczniejszych. Równie istotna jest długość nauki. Jeżeli będzie ona zbyt długa, dziecko może czuć się zmęczone, a nawet zniechęcone.

Wielu specjalistów uważa, że optymalny czas takiej zabawy wynosi ok. 20 minut. Jest to wystarczający czas, żeby poznać dość dużą liczbę słówek. Zaleca się, żeby lekcje odbywały się dwa razy w tygodniu.

Jeżeli rodzice znają przynajmniej podstawy języka obcego, mogą stosować podobne zabawy również w domu. Taką formę ćwiczeń można traktować jako element powtórki. W ten sposób dziecko lepiej zapamięta omawiany materiał.