Rynek akcesoriów dziecięcych jest w tym momencie jednym z najbardziej rozbudowanych. Potrzeby rodziców są bardzo różnorodne, a poszczególni producenci nie stronią od innowacyjnych koncepcji, dzięki którym ich wyroby mają być dla dzieci jeszcze wygodniejsze i korzystniejsze. Tyczy się to w gruncie rzeczy wszystkich dedykowanych maluchom produktów, w tym również nosidełek. W pierwszych miesiącach i latach życia pełną odpowiedzialność za to, z jakich przedmiotów korzystają dzieci ponoszą ich rodzice. To oni dążą do tego, aby zapewnić swojemu potomstwu optymalne warunki rozwoju, a to w naturalny sposób pociąga za sobą konieczność zastosowania odpowiednich produktów. W przypadku nosidełek naturalnie nie jest inaczej.
Czy można stwierdzić, że jakiekolwiek z dostępnych w sprzedaży modeli nosidełek nosi znamiona wyroby uniwersalnego, które sprawdzi się w przypadku innych dzieci? Bardzo trudno jest odpowiedzieć rzetelnie na to pytanie, ponieważ w praktyce żaden rodzic nie jest w stanie przetestować wszystkich nosideł osiągalnych w sprzedaży – jest to fizycznie, czasowo i ekonomicznie niemożliwe. Generalnie więc podejmuje się decyzję zazwyczaj na podstawie internetowych recenzji i dostępnych testów, które są przeprowadzane na przykład przez blogerów oraz vlogerów parentingowych. Ich oceny nie zawsze są w pełni rzetelne (należy zawsze brać pewną poprawkę na tak zwane recenzje sponsorowane), jednakże zawsze jest to dla rodzica pewna wskazówka. Na co zwracać uwagę w kontekście nosidełek? Nosidełka najczęściej oferują możliwość dość płynnej regulacji, więc dobór odpowiednie akcesorium staje się mniej ważny. Istotniejsze jest precyzyjne wyregulowanie wszystkich elementów, tak aby dziecko mogło czuć się komfortowo w trakcie noszenia, które może trwać nawet kilka godzin bez przerwy. Tym, na co z pewnością zawsze warto zwrócić uwagę, jest to, aby nosić dziecko zawsze twarzą do siebie.
Nawet jeśli producent zaleca inne rozwiązanie, to twarzyczka maluszka zawsze powinna być zwrócona w kierunku klatki piersiowej rodzica, a nie na zewnątrz. To dla niego najbardziej naturalna pozycja, zdecydowanie bezpieczniejsza, ale też zapewniająca rodzicom lepszą kontrolę nad stanem dziecka i jego samopoczuciem. Im bardziej ergonomiczne i bardziej uniwersalne nosidełko, tym zdecydowanie lepiej. Na polskim rynku da się dziś z łatwością znaleźć szereg rozwiązań, których wykonanie oraz cechy konstrukcyjne w pełni odpowiadają potrzebom zdecydowanej większości rodziców. Na pewno warto kierować się przy doborze nosidełka pewnymi wskazówkami, których sporo na wspomnianych blogach parentingowych, a także w portalach i czasopismach poświęconych tematyce dziecięcej. Grunt to przyglądać się ofercie z uwagą i stawiać na to, co wpisze się w potrzeby dzieci.