Graczy na całym świecie jest wielu, choć ciężko jednoznacznie określić, ilu. Należy jeszcze pamiętać o tym, że ta statystyka gamingowa de facto dzieli się na dwie odrębne kategorie, które nie zawsze się ze sobą przenikają. Mamy bowiem te osoby, dla których sposobem na spędzanie wolnego czasu są gry komputerowe, jak i tych, którzy preferują gry telewizyjne na konsole. Oba rynki są szerokie i do pewnego stopnia podobne. Wiele gier jest bowiem dostępnych na platformy telewizyjne, jak i na pecety i nie ma w tym nic dziwnego.
Przykłady można mnożyć, chociażby słynny na całym świecie polski „Wiedźmin”, w którego można zagrać i na konsoli i na komputerze. Gra jako taka zawsze służy rozrywce, jednakże niektóre z nich są skonstruowane w taki sposób, że z łatwością doszukamy się w nich także innych walorów. Doskonała grafika i dźwięk to kwestie podstawowe. Użytkownicy szanują jedynie te tytuły, które są w tym aspektach maksymalnie dopracowane. Stąd można śmiało powiedzieć, że perfekcyjnie wyprodukowana gra jest dziełem sztuki i to nie byle jakim.
Wszak każdy dobry grafik potrafi kreować prawdziwe perełki. I nie ma żadnego znaczenia, że powstające obrazy czy postacie mają czysto wirtualny charakter. Artystyczne i techniczne walory gier komputerowych Dobra gra to sztuka także z uwagi na swoją fabułę. Scenariusze bywają naprawdę skomplikowane i wymagają wielu miesięcy wytężonej pracy. Studia gamingowe odpowiedzialne za kreację i produkcję gier muszą zatrudniać świetnych specjalistów zajmujących się wieloma aspektami.
Bardzo ważni są też programiści, ponieważ to oni czuwają nad tym, aby wszystko w grach działało jak należy i by gracz nie napotykał na błędy, zwane w języku komputerowym bugami. Czasami konieczne jest wydawanie specjalnych „łatek”, mających na celu usunięcie znalezionych w grze błędów. Łatwo więc dojść do wniosku, że w tych grach chodzi jednak o coś więcej niż tylko o zabicie czasu w deszczowy dzień. Są to pełnowartościowe produkty, nad którymi ktoś musiał się solidnie napracować. Zwłaszcza gdy mówimy o topowych tytułach, zdobywających najbardziej przychylne recenzje ze strony samych graczy, jak i ekspertów zajmujących się gamingiem.
Poza tym istnieje wiele gier przeciętnych lub słabych, które nie zyskują dużego grona entuzjastów i czasami przechodzą całkowicie bez echa. Siłą rzeczy jest ich coraz mniej, albowiem klienci stawiają wymagania. Gracz, który chce cieszyć się rozgrywką z pełnym zestawem przygotowanych dla niego doznań, musi też posiadać odpowiedni sprzęt. Sprzedaż komputerów o znakomitych podzespołach jest w niemałym stopniu nakręcana właśnie przez zapalonych gamerów. Im zależy na tym, aby mieć do dyspozycji pecety o najwyższej możliwej wydajności.
Chodzi o takie kryteria jak wydajność procesorów, ilość dostępnej pamięci operacyjnej RAM czy efektywność kart graficznych. Konsument będący graczem będzie starannie selekcjonował komputery, tak aby dysponować maszyną, która pozwoli grać swobodnie w nowe tytuły. Mile widziana jest opcja rozbudowy, na przykład o nowsze układy graficzne.