Dlaczego pisanie pamiętnika dobrze wpływa na psychikę dziecka?

Chcemy, żeby nasze dziecko jak najlepiej się rozwijało. Z tego właśnie powodu sięgamy po różnego rodzaju gry i zabawy, które mają rozwijać jego kreatywność, uczyć samodzielnego myślenia, jak również poprzez zabawę pokazywać różnego rodzaju zjawiska i tłumaczyć, w jaki sposób one powstają. Nie mniej powinniśmy pamiętać, że bardzo ważna jest tutaj również psychika dziecka, a to oznacza, że również o jej rozwój powinniśmy zadbać.

Dlatego warto zachęcać dziecko do pisania pamiętnika, bo będzie to miało na niego niesamowity wpływ.

https://www.bikeovo.pl/

Dlaczego to takie ważne?

Dzieci nie zawsze potrafią sobie poradzić ze swoimi emocjami i wówczas to obowiązkiem dorosłych jest, aby ich tego nauczyć. Im wcześniej zaczniemy, tym będzie lepiej, a dodatkowo jeszcze, jeśli sami będziemy potrafili panować nad swoimi emocjami, to dziecko przez obserwowanie nas będzie się uczyło właściwego odczytywania emocji i ich okazywania.

Małym dzieciom musimy pomagać poprzez rozmowę i pokazywanie, jak można rozładować emocje, zwłaszcza te negatywne. Ale przy starszym dziecku możemy zaproponować pisanie pamiętnika. Wówczas także łatwiej będzie mu nazwać swoje emocje, a co się z tym wiąże, również nad nimi zapanować.

Uporządkowanie myśli

Z jednej strony pisanie pamiętnika pozwala uporządkować myśli, ułożyć sobie wszystko w głowie, ale także pozwala dokładniej przyjrzeć się swoim emocjom, temu co się dzieje w środku. To także sprawia, że jeśli nasze dziecko będzie pisało pamiętnik, łatwiej będzie mu powiedzieć, co wprowadziło je w taki stan, co sprawiło, że poczuło się tak, a nie inaczej. Im lepiej będzie potrafiło nazwać swoje emocje, tym lepiej będzie wiedziało, co zrobić, aby je wyciszyć i sobie z nimi poradzić.

Pisząc pamiętnik, będzie też mogło wracać do tych sytuacji przy innych okazjach, aby sprawdzić, co mu pomogło poprzednio. Pisanie pamiętnika wycisza, pozwala wyrzucić z siebie złe emocje i zachować chwile, które mogą być naszym wsparciem w trudnych momentach. Dlatego też, warto zachęcać dziecko do jego pisania, aby miało miejsce, w którym będzie mogło wszystko z siebie wyrzucić bez obaw, że ktoś je będzie oceniał.