Dlaczego pisanie pamiętnika dobrze wpływa na psychikę dziecka?
Chcemy, żeby nasze dziecko jak najlepiej się rozwijało. Z tego właśnie powodu sięgamy po różnego rodzaju gry i zabawy, które mają rozwijać jego kreatywność, uczyć samodzielnego myślenia, jak również poprzez zabawę pokazywać różnego rodzaju zjawiska i tłumaczyć, w jaki sposób one powstają. Nie mniej powinniśmy pamiętać, że bardzo ważna jest tutaj również psychika dziecka, a to oznacza, że również o jej rozwój powinniśmy zadbać.
Dlatego warto zachęcać dziecko do pisania pamiętnika, bo będzie to miało na niego niesamowity wpływ.
Dlaczego to takie ważne?
Dzieci nie zawsze potrafią sobie poradzić ze swoimi emocjami i wówczas to obowiązkiem dorosłych jest, aby ich tego nauczyć. Im wcześniej zaczniemy, tym będzie lepiej, a dodatkowo jeszcze, jeśli sami będziemy potrafili panować nad swoimi emocjami, to dziecko przez obserwowanie nas będzie się uczyło właściwego odczytywania emocji i ich okazywania.
Małym dzieciom musimy pomagać poprzez rozmowę i pokazywanie, jak można rozładować emocje, zwłaszcza te negatywne. Ale przy starszym dziecku możemy zaproponować pisanie pamiętnika. Wówczas także łatwiej będzie mu nazwać swoje emocje, a co się z tym wiąże, również nad nimi zapanować.
Uporządkowanie myśli
Z jednej strony pisanie pamiętnika pozwala uporządkować myśli, ułożyć sobie wszystko w głowie, ale także pozwala dokładniej przyjrzeć się swoim emocjom, temu co się dzieje w środku. To także sprawia, że jeśli nasze dziecko będzie pisało pamiętnik, łatwiej będzie mu powiedzieć, co wprowadziło je w taki stan, co sprawiło, że poczuło się tak, a nie inaczej. Im lepiej będzie potrafiło nazwać swoje emocje, tym lepiej będzie wiedziało, co zrobić, aby je wyciszyć i sobie z nimi poradzić.
Pisząc pamiętnik, będzie też mogło wracać do tych sytuacji przy innych okazjach, aby sprawdzić, co mu pomogło poprzednio. Pisanie pamiętnika wycisza, pozwala wyrzucić z siebie złe emocje i zachować chwile, które mogą być naszym wsparciem w trudnych momentach. Dlatego też, warto zachęcać dziecko do jego pisania, aby miało miejsce, w którym będzie mogło wszystko z siebie wyrzucić bez obaw, że ktoś je będzie oceniał.